УВАГА: КІР!
У поточному році після довготривалої перерви зареєстровано 2 випадки кору серед населення Дніпропетровської області.
У зв'язку з викладеним, хочу звернути Вашу увагу на профілактику цього захворювання.
Кір - висококонтагіозна вірусна хвороба людини, яка проявляється лихоманкою, інтоксикацією, катаром верхніх дихальних шляхів і очей, специфічною енантемою, макуло-папульозний висипом.
Збудник кору- вірус, що володіє високою вірулентністю і малою стійкістю в зовнішньому середовищі до дії фізичних і хімічних чинників.
Зараження відбувається від хворих повітряно-крапельним шляхом через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Сприйнятливість висока. Грудні діти успадковують від матері пасивний імунітет проти кору. Через деякий час (приблизно до року) всі діти стають сприйнятливі до кору. Перенесене захворювання залишає стійкий імунітет. Післявакцинальний імунітет, хоча і менш стійкий, але досить тривалий (8-10 років) і по напруженості наближається до природного.
Інкубаційний період коливається від 6 до 17 днів. У осіб, яким вводили з профілактичною метою гамма-глобулін, він може збільшуватися до 21-28 днів. Хвороба виникає гостро, з підвищення температури, появи нежиті, світлобоязні, кашлю, чихання, головного болю, захриплості голосу. Відзначається гіперемія кон'юнктиви, одутлість обличчя , блефароспазм, серозне, а потім і гнійне виділення з носа. Потім з'являється висип, який швидко поширюється на все обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини. На 2-у добу висип покриває весь тулуб, а на 3-й - верхні і нижні кінцівки. Місцями утворюються суцільні поля еритеми.
Типовий вид хворого на кір: очі червоні, гнійні, повіки збільшені, обличчя одутле, ніс і верхня губа набряклі, рясні виділення з носа. Слизові оболонки порожнини рота і горла дифузно гіперемійовані. При неускладненому перебігу хвороби температура тіла нормалізується, висип блідне, поступово перетворюючись в світло-коричневі пігментовані плями, зменшуються катаральні явища і симптоми інтоксикації. Всі ознаки зникають в тій же послідовності, в якій вони з'являлися. Зникнення висипу може супроводжуватися дрібним висівкоподібним лущенням шкіри.
З використанням протикорового гамма-глобуліну, а також з введенням активної специфічної імунізації почастішали легкі форми кору, що отримали назву мітигованої.
Вкрай важкий перебіг геморагічна форма кору, зустрічається дуже рідко. При ній відзначаються геморагічні висипання і множинні крововиливи в шкіру та слизові оболонки. З ускладнень найбільш часто зустрічаються пневмонії. Вони бувають ранні вірусно-бактеріальні та пізні, переважно бактеріальні, що і є основною причиною смерті при даному захворюванні. Крім того, кір може ускладнюватися кератитом, енцефалітом, менінгітом, отитом, піодермією, ентеритом, колітом.
Основним заходом з профілактики кору є проведення профілактичних щеплень. Кожна дитина у віці 1 рік повинна отримати перше, а в віці 6 років друге щеплення проти кору. Іншого способу захистити дитину від кору на сьогоднішній день просто не існує. У зв'язку з викладеним, рекомендую батькам уточнити чи щеплена Ваша дитина проти кору, а в разі відсутності щеплень – прищепити дитину. А в разі захворювання - звертайтесь до лікаря.
Лікар епідеміолог Анатолій Донін