Обережно, ящур та блутанг!
опубліковано 24 квітня 2025 року о 09:30

В країнах ЄС зафіксовано спалахи ящуру та блутангу. Як наслідок – високі ризики занесення хвороб на територію України.

Держпродспоживслужба на всіх рівнях терміново вживає заходи, щоб не допустити занесення захворювання, а у випадку реєстрації спалаху - швидко акумулювати та ліквідувати спалах, щоб не допустити поширення.

У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області створено «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг.

Номер телефону «гарячої лінії»  +38 (099) 723 16 99

Коротко про ящур. Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вим’я, а молоді тварини гинуть безсиптомно. Ящур вражає широкий спектр тварин: велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, верблюдів, буйволів, яків, оленів, косуль, джейранів, сайгаків, турів, лосів, кабанів, антилоп, зебр, слонів, ведмедів та інших парнокопитних.

Коротко про блутанг. До клінічних ознак блутангу належать: лихоманка, слинотеча, набряк губ, запально-некротичне ураження ротової порожнини, ціаноз язика, кон’юнктивіт, почервоніння та гангрена дійок, аборти. На блутанг хворіють вівці, кози, білохвості олені, буйволи, антилопи, лосі та інші жуйні.

Як передається інфекція блутангу?

Збудником хвороби є вірус Bluetongue з роду Orbivirus родини Reoviridae. Відомо 24 серотипи цього вірусу. Основними переносниками інфекції є кровосисні комахи – мокреці, комарі, кліщі. Пряме зараження між тваринами не відбувається. Поширення вірусу відбувається в основному в теплу та вологу погоду, що пояснює зростання випадків інфікування в літній період.

Симптоми та перебіг хвороби блутангу

Інкубаційний період триває 5-20 днів. Вірусна інфекція може мати прихований або гострий перебіг, а у важких випадках призводить до загибелі тварини.

У овець захворювання супроводжується:

-підвищенням температури до 42,5°C;

-почервонінням шкіри голови, губ, слизових оболонок;

-виразковими ураженнями в ротовій порожнині;

-посиленим слиновиділенням;

-запаленням копит, що спричиняє кульгавість.

У великої рогатої худоби можливі:

-лихоманка;

-запалення язика та ротової порожнини;

-виразкові ураження слизових оболонок;

-порушення репродуктивної функції;

-загибель телят.

Летальність може досягати 90-100%, а у випадку одужання вівці часто втрачають шерсть через 3-4 тижні після зниження температури.

Важливо пам’ятати: ящуром може заразитися і людина.

На позачерговому засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на територію України. Серед них – суворе дотримання заходів біобезпеки на фермах, переміщення тварин тільки за наявності супровідних ветеринарних документів тощо.

Про випадки захворювання тварин на блутанг повідомляйте на «гарячу лінію» Головного управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за телефоном +38 099 723 16 99.  

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux